Topné systémy, jako je například podlahové topení, představují moderní a efektivní způsob vytápění domácností i firem. Zajišťují rovnoměrné rozložení tepla v celém prostoru, což přináší vysoký komfort a příjemné prostředí během chladných měsíců.
Díky nízkým provozním nákladům, vysoké účinnosti a možnosti kombinace s obnovitelnými zdroji energie (například s tepelným čerpadlem) jsou tyto systémy ideální volbou pro úsporné a ekologické vytápění.
Investice do kvalitního topného systému, jako je podlahové topení, se vyplatí nejen z hlediska úspor za energie, ale i pro zvýšení pohodlí a hodnoty vašeho domova.
Provádíme veškeré druhy topných systémů včetně dodávky materiálu dle poptávky zákazníka, poradenská služba či zpracování projektů.
Výměny kotlů v bytech, rodinných domech. Typ kotle dle přání zákazníka.
Tepelná pohoda v místnosti je pro člověka v případě podlahového vytápění asi ta nejpříjemnější. Vždyť co může být slastnějšího než teplo od nohou? Skeptik namítne, že investice do zřízení podlahového vytápění je vyšší než u klasického topení pomocí radiátorů. Bylo zpracováno nemálo tabulek, které dokazují návratnost takovéto investice, protože podlahové vytápění je nízkonákladové ve svém provozu. Vzhledem k požadavkům na teplotu topné vody (nízkoteplotní systém) je ideální instalace ve spojení s tepelným čerpadlem či ohřevem topné vody pomocí solárních panelů. Snad všichni odborníci se shodují, že podlahové vytápění je vhodné ve spojení s kombinovaným vytápěním, kterým může být v přechodných obdobích krb či krbová kamna.
Podlahové vytápění ve všech svých podobách a variantách či kombinacích je rozhodně dobrým řešením pro vytápění rodinných domů, ať již chceme vytápět dům jako celek či jeho část.
Podlahové vytápění je základem nejlepší tepelné pohody, jakou mohou otopné systémy nabídnout.
Tepelná pohoda v místnosti souvisí nejen s teplotou, kterou v místnosti máme, ale i s jejím rozložením v prostoru a s vlhkostí, kterou v místnosti udržujeme. Podlahové vytápění je druhem topení, které vyhovuje nejen jedincům s věčně zmrzlými končetinami, ale i alergikům.
Ve vztahu mezi teplotou a vlhkostí vzduchu v místnosti platí jednoduchý vzorec – čím je vzduch teplejší, tím by měl být i vlhčí. A právě zajištění správné tepelné pohody je úkol, který musí vyřešit otopná soustava v každé místnosti. Teplota vzduchu, která je doporučena pro daný typ místnosti, je uvedena v normě ČSN 060210 (například pro ložnici je to 18 °C, pro koupelnu 24 °C). Relativní vlhkost je doporučena pro zimní období v rozmezí 20-40 procent, v létě pak 40-60 procent. Správně navržený, provedený a udržovaný topný systém je základem k udržení tepelné pohody prostředí v každé budově, nejen v rodinném domě. A rovněž nejen v rodinném domě tento topný systém musí být navržen tak, aby jeho provoz a regulace byly úsporné a pro člověka uživatelsky příjemné.
Podlahové vytápění patří k sálavému typu vytápění: nejprve se ohřeje velká plocha (v našem případě podlaha) a od ní se teprve ohřívá vzduch v místnosti. Teplo tedy sálá z podlahy do vzduchu. Rozložení teploty v místnosti je u podlahového vytápění pro tepelnou pohodu člověka jednoznačně výhodnější, než je tomu u vytápění konvekčního, kde je nejprve ohříván vzduch v okolí otopných těles (umístěných povětšinou pod okny) a tento vzduch teprve ohřívá stěny, strop či na posledním místě podlahu. V případě podlahového vytápění je nejteplejším místem podlaha, což vnímáme velice příznivě, ve výši hlavy je výrazně chladněji a u stropu je teplota nejnižší. Rozložení teploty v místnosti je velmi blízké ideálnímu teplotnímu profilu. Navíc proudění vzduchu je v případě sálavého vytápění minimální na rozdíl od vytápění konvekčního. Obzvláště alergiky je tento fakt vnímán velice příznivě, sálavé teplo stoupá vzhůru velmi pomalu a není tedy zdrojem víření prachu v místnosti. V případě podlahového vytápění je důležitým pozitivem také hledisko ekonomické. Pokud vytápíme místnost podlahou, lze teplotu v této místnosti snížit o 1 až 3 °C oproti systému s konvekčními otopnými tělesy. Toto snížení teploty, kterou máme nastavenu na regulaci vytápění, jen o jeden jediný stupeň Celsia znamená roční úsporu energie na vytápění ve výši tří procent! Investice vynaložená do pořízení podlahového vytápění bývá sice o něco vyšší než u otopných soustav s konvekčními tělesy, nicméně se nám vrátí prostřednictvím minimalizace provozních nákladů.
Koncept aquatherm black system pro plošné stropní a stěnové vytápění a chlazení přináší ideální celoroční komfort tepelné pohody pro jakýkoliv vnitřní prostor. Systém využívá primárně princip SÁLÁNÍ, který je vedle vedení a proudění třetím fyzikálním typem přenosu tepelné energie. Výrobce systému německá firma Aquatherm GmbH získala pro celou produktovou řadu Black system v roce 2011 celosvětový patent. Do plastových rastrů aquatherm black system přivádíme pro vytápění nízkoteplotní vodu cca 35 °C a pro chlazení vodu studenou cca 16 °C. Díky zcela unikátnímu řešení čtvercových 12 x 12 mm a obdélníkových 14 x 24 mm plastových profilů dochází k ideálnímu přenosu energie do povrchů stropů a stěn, které následně vnitřní prostory vytápějí nebo chladí.
KVALITA, BEZPEČNOST A JISTOTA
Veškeré produkty německé firmy Aquatherm GmbH jsou vyráběny pod přísným dohledem systému jakosti ISO 9001, ISO 14001 a ISO 50001. Všechny rastry Aquatherm Black system jsou vyráběné na velice moderní a plně automatické lince a lidská ruka vezme rastr až po dokončení celého procesu výroby. Každý rastr se testuje ve vodní lázni na těsnost a ihned se vkládá do transportních kartonových obalů. Na každém rastru je natištěn rozměr, číslo výrobku, název Aquatherm a především datum výroby. Tento systém kvality a jakosti garantuje na 100 % spolehlivost výrobku a celého systému.
CERTIFIKOVANÉ KONSTRUKČNÍ SKLADBY
Aby systém správně fungoval, je nutné zajistit co nejlepší přenos energie pro vytápění a chlazení od rastru, přes povrchovou konstrukci stěn a stropů do vlastního prostoru. Proto je provedena celá řada zkoušek a testů v renomovaných akreditovaných laboratořích pro různé typy konstrukčních skladeb. Hlavními parametry výstupu zkoušek jsou: Výkony Watt/m2 pro vytápění a chlazení, povrchové teploty stropu, stěny a podlahy, teplota místnosti a průběh proudění vzduchu. Veškeré zkoušky a testy se provádí podle platných norem.
Nehledejme v tom žádnou vědu ani složité matematicko – fyzikální modely. Je to naprosto jednoduché a založené na přírodních principech, které nás po mnoho milionů let obklopují a vytváří podmínky pro život na naší planetě. Jde jen o to se na věc podívat tou správnou optikou a připustit si, že vnitřní prostor nemusíme vytápět jen klasickým teplovzdušným vytápěním, lokálními topidly nebo dnes již zcela známým a běžně používaným podlahovým vytápěním, které již princip sálání částečně využívá. První reakce laické veřejnosti je téměř vždy stejná. „Stropní vytápění nemůže fungovat, protože teplý vzduch stoupá vzhůru“. Ano, teplý vzduch stoupá vzhůru, to je pravda, ale stropní vytápění využívá principu sálání, tj. vyzařování tepelné energie, respektive tepelného záření. Plošné stropní sálavé systémy NEOHŘÍVAJÍ VZDUCH, ale přímo okolní plochy a předměty. Proto by tento způsob plně fungoval například i v laboratorní místnosti bez přítomnosti vzduchu. Odborně je tento fyzikální zákon popsán tak, že tepelná energie emituje (vyzařuje/sálá) do prostoru ve formě elektromagnetického záření stejně jako světlo a šíří se všemi směry.
Základním cílem kapilárního vytápění je vytvořit v celém domě pocit tzv. teplotního komfortu, kdy k vám teplo nepřichází z žádného konkrétního zdroje, ale je jakoby všude kolem vás. Není potřeba větrat, pouštět klimatizaci ani jakkoliv jinak měnit teplotní rovnováhu v místnosti, o vše se postarají drobné netěsnosti vašich oken a dveří. Díky tomu, že jsou kapiláry drženy pod teplotou 22 stupňů Celsia (+/- 2 stupně) a jsou navíc schované ve zdech, podlaze a stropě, nedochází v tomto případě k přepalování prachu jako na horkých radiátorech.
Navíc v případě, že se jedna z kapilár poškodí či ztratí své schopnosti, není vůbec problém ji po zatavení nechat v systému, nemusí se tedy nic vyměňovat ani opravovat, což u klasického potrubí většinou není možné. Jenom dodejme, že hlavní část energie si celý systém bere ze sluce a je tedy plně ekologický.
Kapilární rohože jsou tvořeny sítí tenkých plastových trubiček z polypropylenu (vnější ∅ cca 3,5 mm) do nichž je rozváděna chladicí nebo otopná voda. Mezi jednotlivými kapilárami je poměrně krátká vzdálenost, což ve spojení s malým teplotním spádem způsobí prakticky rovnoměrné rozložení povrchové teploty. Nejčastěji se rohože umísťují pod omítku na strop, ale mohou být umístěny i na stěnách místnosti.
V některých aplikacích je možné jejich umístění i v podhledové konstrukci či v podlaze. Díky malým rozměrům kapilárních trubiček je tloušťka omítky přijatelných 10 až 15 mm, což umožňuje poměrně rychlou reakci celého systému na změnu okrajových podmínek. Kapilární rohože je možné vyrábět prakticky v libovolných rozměrech, přesně dle objednávky na konkrétní zakázku. Na stavbu jsou kapilární rohože dodávány jako celky připravené pro montáž na konstrukci stěny, podlahy nebo stropu.Kapilární rohože jsou nejčastěji vyrobeny z polypropylenu PP-R (random kopolymer), jehož vlastnosti umožňují vytvořit flexibilní výrobky s dlouhou životností.
Mezi základní kladné vlastnosti polypropylenu patří:
• dlouhá životnost (až 50 let)
• hygienická nezávadnost
• odolnost proti korozi, chemikáliím a zarůstání
• nízká objemová hmotnost
• vysoká ohebnost
• snadná a rychlá montáž
• nízké tlakové ztráty třením
mezi jeho nevýhody pak:
• menší pevnost v porovnání s kovy
• malá odolnost vůči vyšším teplotám (do 65 °C)
• malá odolnost vůči mechanickému poškození
• nebezpečí pronikání difusního kyslíku do teplonosné látky
Neváhejte nás kontaktovat
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení technologie, jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.