Fotovoltaická elektrárna je moderní a ekologické řešení pro výrobu elektrické energie. Využívá sluneční záření, což přispívá k výraznému snížení nákladů na elektřinu a zároveň omezuje emise CO₂.
Tato technologie nabízí nízké provozní náklady, vysokou efektivitu a dlouhou životnost. Díky tomu je ideální volbou pro každého, kdo chce být energeticky soběstačný, ušetřit peníze a podpořit udržitelný způsob života.
Investice do fotovoltaické elektrárny se tak vyplatí nejen ekonomicky, ale i s ohledem na životní prostředí.
Solární systémy využívají sluneční energii pro podporu vytápění či ohřev teplé vody a nabízí uživateli velmi velkou úsporu nákladů, a to cca 50 – 65 % ročních nákladů na přípravu teplé vody. Na pořízení solárních systémů je možné získat finanční dotaci, kterou za Vás naše společnost na základě plné moci kompletně vyřídí.
Ohřev vody elektrickým bojlerem případně jiným zdrojem v rámci vytápění domu je nákladný na spotřebovanou energii. Cena elektřiny je vysoká a z dlouhodobého hlediska narůstá. Naproti tomu solární systémy k ohřevu vody využívají teplo ze slunce. Solární systémy nedochází zcela nahradit spotřebu energie, protože zejména na území České republiky není vzhledem ke klimatickým podmínkám slunce k dispozici neustále – i tak však dokáží ušetřit až 65 % z celkové roční energie pro přípravu teplé vody.
Solární systém lze využít na:
Další výhodou solárních systémů je jejich šetrnost vůči životnímu prostředí. Využití energie ze slunce přispívají solární systémy ke snížení emisí skleníkových plynů a spotřeby nerostných surovin. Na rozdíl od fotovoltaických systémů je i jejich likvidaci mnohem snazší, méně finančně náročná a šetrná vůči přírodě. Hlavními materiály použitými pro solární systém jsou měď, hliník a nerez, což zaručuje dlouhou živnost, po jejím vypršení pak i jednoduchou ekolikvidaci.
Pomocí solárních kolektorů můžete v ročním průměru ušetřit až 70 % energie a tedy i finančních prostředků potřebných na přípravu teplé užitkové vody (TUV). Větším počtem kolektorů lze samozřejmě podíl solární energie zvýšit, investiční náklady na jednotku získaného tepla však potom velmi výrazně rostou. V takovém případě je proto vhodné využití větší kolektorové plochy a tedy přebytků energie v letních měsících k vytápění bazénu či méně používanému vysušování biomasy, k dosažení optimálních vlastností pro následné spalování.
TUV se ohřívá ve speciálním solárním zásobníku energií získanou v kolektorech. Tato energie se přivádí primárním okruhem do výměníku solárního zásobníku. Pokud nestačí solární energie k ohřátí TUV na požadovanou teplotu, dohřívá se zásobník automaticky elektřinou pomocí běžného elektrického topného tělesa nebo tepelnou energií z ústředního vytápění přes druhý výměník solárního zásobníku.
Solární kolektory je nejoptimálnější umístit na ploché nebo šikmé střechy orientované od jihovýchodu až po jihozápad. Ve většině případů však není možné optimální umístění, a proto vzniklé odchylky bývají kompenzovány nepatrným zvětšením kolektorové plochy. To je většinou levnější a opticky hezčí, než nákladné upevňovací systémy, které by umožňovaly optimální umístění a nasměrování kolektorů. Taktéž není žádný problém díky vyspělé automatické regulační technice instalace kolektorů na střechu s východo-západní orientací.
Další možností je vertikální umístění kolektorů na fasády, které je v naší republice prozatím opomíjeno. Takto instalované kolektory slouží jako tepelná izolace domu, v zimě nezapadají sněhem, méně se špiní a není tak snižována jejich účinnost. V letních měsících nedochází k přehřívání a energetické zisky jsou v průběhu roku vyrovnanější. V zimních měsících je využíváno nízké polohy slunce nad obzorem a odrazů od sněhu.
Kolektory však mohou být umístěny i kdekoliv jinde na volné ploše, kde jim nestíní stromy nebo zástavba. Menší mobilní kolektorová pole používaná pro vyhřívání venkovních bazénů se mohou po skončení sezony jednoduše uklidit.
Zvláště je ekonomicky výhodné, když při výstavbě nebo rekonstrukci vyřešíte několik věcí najednou. Solární kolektory zabudované přímo do střechy nahradí střešní krytinu nebo instalované na fasádě slouží jako dokonalá izolace a to se státní podporou, kterou by jste na střešní krytinu či klasické polystyrénové zateplení nedostali. Taktéž mohou být použity jako výplň zábradlí nebo mohou být jakkoliv jinak umístěny a sloužit vedle zdroje energie i jako moderní architektonický prvek, na který dostanete státní dotací.
Princip slunečního kolektoru je založen na zachytávání slunečních paprsků (nositelé energie) a jejich přeměně na teplo. Nemrznoucí kapalina následně odvádí získané teplo měděným potrubním systémem do tepelného výměníku, kterým je získané teplo převáděné na přípravu teplé užitkové vody, přitápění či ohřev bazénu. Komplexní solární sestava pro přípravu TUV ještě obsahuje zásobník, elektronickou regulaci, expanzní nádobu a další komponenty zajišťující bezpečný provoz, oběhové čerpadlo a potrubí.
Investice do solárních systémů nejsou zanedbatelné, proto je maximálně důležité jejich správné nadimenzování. Systém navržený na 90% úsporu je v počáteční investici dražší a v letních měsících má velké tepelné přebytky. Proto je optimální nadimenzovat solární systém na 65% – 75% pokrytí spotřeby vody, což představuje nejlepší poměr mezi investicí a návratností. Denní spotřeba teplé užitkové vody na osobu/den se bere 80 litrů, přičemž jeden kolektor při optimálním slunečním svitu ohřeje 80 – 100 litrů vody.
Celoroční úspora solárních systémů představuje u TUV až 75 % a u topení až 35 %. Důležité je si uvědomit, že po počáteční investici solární systémy už jen šetří a po uplynutí doby návratnosti dokonce svému uživateli vydělávají. Uspořené peněžní prostředky pak zákazník nemusí platit energetické společnosti.
Neváhejte nás kontaktovat
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení technologie, jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.